Kolejny dzień w Kibeho

Muraho Muzingi!

Dzisiejszy dzień w Kibeho  zaczęliśmy bardzo wcześnie… około 6.00 rano pobudka. Wybieraliśmy się na poranną mszę św. do Sanktuarium na 6.30. Zaskoczyła nas obecność wielu uczniów pobliskiej szkoły. Liturgia wygląda nieco inaczej niż u nas.  Duże wrażenie zrobiły na nas oklaski podczas podniesienia, co jest normą w Rwandyjskich warunkach. Po Mszy Św. mieliśmy okazję poznać jedną z widzących – Natalię, z która mieliśmy okazję się krótko pomodlić.

Następnie, po śniadaniu, nasz opiekun o. Zdzisław udzielił nam lekcji języka Rwandyjskiego, aby móc chociaż poprzez podstawowe zwroty nawiązać znajomość z mieszkańcami Kibeho. Lekcja cenna, lecz nauka trudna 🙂
Głównym punktem dnia stała się wizja lokalna. O. Zdzisław przedstawił nam plany związane z rozbudową ośrodka misyjnego w Kibeho. Przeglądaliśmy rysunki i wizualizacje oraz spacerowaliśmy po terenie do zagospodarowania. Zaplanowaliśmy szczegółowy kierunek dalszych prac.

Akcentem integracji z mieszkańcami stał się mecz. Graliśmy z dzieciakami w drużynach mieszanych złożonych z Muzungu i tutejszych dzieciaków. Dzień zakończyliśmy wspólna adoracją Najświętszego Sakramentu.

Dla niewtajemniczonych Muzungu to sympatyczne określenie białego człowieka:)

Dodaj komentarz